Stilling: Evisdom > Diverse >

Hva er en kirkeverge?

kirkeverge er en rolle som er vanlig i de kirkene som utgjør den anglikanske. Knyttet til den lokale menigheten eller kirken, er kyrkjeverja en lå funksjonær som fungerer som et bindeledd mellom heltid departementet og medlemmer av menigheten. Mens den nøyaktige oppgaver for en kirkeverge kan variere fra én del av den anglikanske til en annen, er det noen vesentlige karakteristika som synes å være forenlig med rollen som denne kirken offisielt i omtrent alle lokale menigheten.

Churchwardens er ofte belastet med ansvar for å gi et godt eksempel på kristent liv og leve til resten av medlemmene i menigheten. Derfor er en kirketjeneren forventes å leve et liv som er i harmoni med læren til kirken. I tillegg til exemplifying Christian levende kirke wardens er også ansvarlig for aktivt rådgiving medlemmer til også å lete etter måter å grundigere implementere kirke lære om etikk og oppførsel i sine liv. Som en del av dette arbeidet vil kirkeverge ofte bli bedt om å opprettholde orden og korrekt oppførsel under gudstjenester og andre samlinger på kirkens eiendom, herunder fungerer som mekler i tilfelle av uenighet mellom sognebarn.

I mange steder, kyrkjeverja vanligvis har ansvar for kirkens eiendom, inkludert alle møbler og rekvisita som er en del av bygda eiendom. En stående beholdning er vedlikeholdt og regelmessig oppdateres av kirkeverge, og leveres til menighetsråd fra tid til annen. Dette forvaltning over de fysiske ressursene i bygda omfatter også å lage ordninger for eventuelle reparasjoner av bygninger, eller elektro-og VVS-systemer av eiendommen. Kostnader for vedlikehold av kirkens eiendom er registrert i en loggbok, selv om mange menigheter nå velge å beholde elektroniske poster også.

I situasjoner der bygda ikke har i dag en rektor eller prest, kan kirkeverge bli bedt om å samhandle med biskopen på den åndelige tilstanden i bygda, inntil en ny rektor er ansatt og installert. I enkelte anglikanske tradisjoner, innebærer dette biskopen utpeke en kirkeverge som sequestrator. Innenfor denne rollen, vil kirkeverge at gudstjenester fortsette på en konsistent grunnlag, med spesiell fokus på å sørge for at bygda observerer eukaristien hver søndag og på hver rektor påfyll. Ofte vil kirkeverge oppnå dette ved å lage en roterende liste over gjestenes statsråder, vanligvis bestående av pensjonerte anglikanske prester eller frivillige prester fra hele bispedømmet.

Vanligvis er det bare noen få områder hvor kirken lov ikke tillater kyrkjeverja å ta ansvar. Disse inkluderer musikk og liturgi, som anses å være under autoritet prestedømmet. Men i noen områder av den anglikanske kommunion, kan kirkeverge få lov til å lede morgen og aftenbønn i tilfelle at en clergyperson ikke er tilgjengelig.

----------------------------------
Forholde Artikkelen:
----------------------------------